fbpx

Monitoring CCTV WiFi – zastosowanie w sklepach mało-powierzchniowych Zostaw Komentarz

Zastosowanie monitoringu CCTV WiFi w sklepach mało-powierzchniowych

Każdy sklep bez monitoringu cctv, bez względu na swoje rozmiary, a także asortyment narażony jest na ryzyko strat związanych z kradzieżami. Dlatego też warto zainwestować w system monitoringu wizyjnego, który pozwoli na złapanie złodzieja “na gorącym uczynku”. 

Koszty

Koszt takiego systemu jest relatywnie niższy od strat, jakie mogłyby wygenerować ewentualne kradzieże. Tym bardziej, że na rynku dostępne są zestawy do monitoringu WiFi oferowane w korzystnych cenach. Jednak nie tylko ryzyko kradzieży skłania właścicieli sklepów do montażu systemów kamer w swoich obiektach. Głównym czynnikiem, co cieszy, jest zwiększona świadomość, na temat korzyści płynących z tego typu rozwiązań. O ile system alarmowy chroni majątek, o tyle system kamer monitoringu cctv pozwala kontrolować działania w obiekcie, bez konieczności fizycznej obecności w nim. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na ten rodzaj zabezpieczenia sklepu? O tym w dalszej części artykułu.

Monitoring CCTV – Niski koszt instalacji urządzeń

Systemy dozoru wizyjnego WiFi charakteryzują się brakiem konieczności rozkładania instalacji teletechnicznej, która służyłaby do zasilania urządzeń, a także przesyłu obrazu. Jak sama nazwa wskazuje, w systemach bezprzewodowych obraz przesyłany jest za pomocą sieci bezprzewodowej. Co w praktyce oznacza, że oprócz samych kamer i rejestratora potrzebny jest dodatkowo jedynie router, z dostępem do internetu. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza koszta, biorąc pod uwagę, że robocizna związana z układaniem instalacji, a także dodatkowy osprzęt taki jak na przykład listwy instalacyjne, to wydatek rzędu około kilkuset złotych, który podwyższy wartość całego systemu.

Zalety

Kolejną zaletą w monitoring cctv braku okablowania jest możliwość montażu kamer nawet w wykończonym obiekcie, bez ingerencji w jego architekturę i estetykę. Dla odmiany montaż tradycyjnych kamer zaleca się wykonywać na etapie budowy lokalu, czy też w trakcie jego remontu, z uwagi na możliwość wykonania przepustów w ścianach, a także układania przewodów w bruzdach pod tynkiem.

Zdalny podgląd obrazu z kamer

Kolejną zaletą systemów CCTV WiFi jest możliwość zdalnego podglądu w każdym dowolnym miejscu na Ziemi. Co prawda systemu AHDH czy też IP, także umożliwiają tą opcje, jednak w przypadku kamer WiFi, całość odbywa się w mniej skomplikowany dla obsługującego sposób. Taka opcja to szczególnie wygodne rozwiązanie dla właścicieli, którzy chcą trzymać rękę na pulsie, bez konieczności pojawiania się w sklepie. 

Podgląd online

Podgląd obrazu z kamer WiFi odbywać się może na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podgląd realizowany przez przeglądarkę internetową. Drugą metodą jest natomiast realizowanie podglądu na żywo za pomocą dedykowanej dla systemu aplikacji mobilnej, dostępnej na urządzenia z oprogramowaniem iOS oraz Android. Ponadto systemy monitoring cctv umożliwiają nie tylko podgląd na żywo, ale także zapisywanie nagrań i odtwarzanie ich wstecznie, dzięki czemu możliwe jest przeanalizowanie nagranego obrazu do określonego czasu wstecz. Ta funkcja jest szczególnie pomocna w przypadku, kiedy kradzież zostanę zauważona dopiero po kilku dniach.

Odpowiednie parametry urządzeń, dopasowane do potrzeb

Powiedzmy sobie szczerze. Niewielkie sklepy, nie wymagają montażu specjalistycznych kamer, które cechują się na przykład wandaloodpornoscią, czy też szerokokątnym obiektywem, lub ponad 100-metrowym zasięgiem promiennika IR, który odpowiada za widoczność obrazu w nocy.

Parametry

Systemy bezprzewodowe najczęściej składają się z kamer, które swoimi parametrami są dopasowane do miejsc, w których mają być wykorzystywane. Posiadają najczęściej 30-metrowy promiennik IR, standardowa już rozdzielczość Full HD, zapewniającą obraz z nagrań o wysokiej, jakości, a także obiektyw, który umożliwia zarejestrowanie odpowiedniego obrazu. Wszystko to sprawi, że osoba decydująca się na montaż takiego systemu, ma pewność, że nie przepłaca za niepotrzebne funkcje.

Zasilanie 230 V, nawet z gniazdka elektrycznego

Kolejna zaleta systemów bezprzewodowych jest możliwość ich zasilania ze zwykłego gniazdka 230V. Co ściśle wiąże się z brakiem konieczności układania instalacji teletechnicznej. Wszystkie elementy systemu mogą zostać podłączone do gniazdka, za pomocą dedykowanych do tego zasilaczy, czy też bezpośrednio podpięte pod puszkę elektryczną.

monitoring cctv

Jak działa system monitoringu bezprzewodowego

Jak już wcześniej wspomniano, działanie systemu bezprzewodowego oparte jest na sieci bezprzewodowej WiFi, która przesyła obraz rejestrowany przez kamery do rejestratora. Zasięg działania kamer to, aż 300 metrów na otwartym terenie. Co w przypadku sklepów małopowierzchniowych jest dość dużym obszarem. W przypadku jakichkolwiek przeszkód w postaci ścian, czy innych elementów zasięg sygnału kamer spada do 30 metrów. Jednak nie jest to żadnym problemem, gdyż w takiej sytuacji można zastosować przekaźnik sygnału, który umożliwi wzmocnienie sygnału bezprzewodowego i zapewni, że monitoring cctv bezprzewodowy będzie działał bez zarzutów.

Repeatery WiFi

Urządzeniami tymi mogą być repeatery WiFi, które mają za zadanie wzmocnienie sygnału, przez co połączenie bezprzewodowe może być nadal realizowane bez żadnych przeszkód, nawet na większych niż zalecane odległościach. Drugim urządzeniem są dedykowane do tego typu systemów Accesspointy, zwane inaczej punktami dostępowymi, które łączą sieć przewodową i bezprzewodową. Za pomocą emitowanych przez siebie fal radiowych. Najczęściej jednak niewielkich sklepach, nie ma konieczności ich montażu, gdyż standardowy zasięg zapewnia prawidłową pracę urządzeń systemu monitoringu. Bezprzewodowy przesył obrazu daje ogromną wygodę, umożliwia między innymi umieszczenie rejestratora poza zasięgiem osób niepowołanych, ponieważ nie ograniczaj go żadne przewody.

Podsumowując, monitoring cctv bezprzewodowy to wręcz idealne rozwiązanie dla małych sklepów. Zwłaszcza tych, które narażone na drobne kradzieże generujące rocznie duże straty. Nie wymaga on dużych nakładów finansowych, jak także roboczych. Dzięki czemu nie obciąża znacznie budżetu właścicieli. Zapewnia pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w obiekcie i pozwala na ewentualną weryfikację fałszywych alarmów z systemu alarmowego.

Odwiedź stronę naszego partnera, aby zapoznać się z monitoringiem wifi:

https://www.mediasklep24.pl/category/monitoring-ip-wifi-kamery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.