fbpx

Standard ONVIF – czym jest i co daje? Zostaw Komentarz

Przeglądając oferty kamer i rejestratorów, także tych stosowanych w monitoringu bezprzewodowym napotkamy się na szereg różnorodnych informacji dotyczących sprzętu, jego parametrów, a także funkcji usprawniających działanie. Bardzo często można także napotkać informacje o zgodności urządzeń ze standardem ONVIF. Jednak niewiele osób poza instalatorami, zajmującymi się na co dzień montowaniem systemów monitoringu wizyjnego, zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie daje właśnie taką zgodność obecna w zakupionych urządzeniach. Dlatego też dziś poruszymy ten temat, objaśniając czym jest standard ONVIF, co tak właściwie oznacza zgodność z nim urządzeń, a także jakie możliwości daje tego typu rozwiązanie.

Czym jest ONVIF oraz jak powstał

Ujmując temat w bardzo prosty sposób standard lub niekiedy nazywany protokołem ONVIF, służy przede wszystkim do ujednolicenia wszelkiego rodzaju elementów przesyłu danych między urządzeniami monitoringu wizyjnego IP (sieciowego). Dzięki czemu umożliwione jest ich wzajemne poprawne działanie, obecnie jest on także wykorzystywany w systemach kontroli dostępu IP. 

Standard ten pozwolił na rozwój rozwiązań sieciowych w monitoringu wizyjnym, który był do pewnego momentu skutecznie hamowany przez brak kompatybilności urządzeń różnych producentów między sobą, co doprowadzało do małej elastyczności pod względem rozbudowy systemów.

Skrót ONVIF po rozwinięciu to Open Network Video Interface Forum, co w wolny tłumaczeniu oznacza Forum Otwartych Interfejsów Sieciowych Systemów Wizyjnych. To właśnie możliwość łączenia różnego rodzaju urządzeń, różnych producentów była bodźcem do powstania tego protokołu. Powstał on dzięki współpracy trzech firm Axis, Sony oraz Bosch, które do pewnego czasu były głównymi producentami rozwiązań dla monitoringu wizyjnego. Dzięki tym firmom możliwe stało się ujednolicenie interfejsu IP dla systemów rejestracji obrazu poprzez kamery. Obecnie standard ONVIF zrzesza ponad 500 firm na całym świecie, które oferują tysiące różnorodnych produktów zachowujących zgodność z ONVIF.

standard onvif

Jak działa protokół ONVIF w urządzeniach monitoringu bezprzewodowego

Protokół umożliwia na współdzielenie poszczególnych elementów systemów, takich jak na przykład przesył danych, tak zwany streaming, zapis obrazu, przechowywanie plików czy też funkcje do sterowania kamerami. Łączy różne oprogramowania, a także metody działania urządzeń, pozwalając tworzyć im jeden wspólny i spójny system. W początkowej fazie rozwoju ONVIF cechował się licznymi wadami, które były wynikiem niekompatybilności poszczególnych wersji pomiędzy sobą. Jednak w 2012 roku nadszedł przełom. Wprowadzono na rynek koncepcje profili, która pozwala na łatwe i bezproblemowe sprawdzenie zgodności produktów, pod względem obsługiwanej wersji. Dzięki temu rozwiązaniu od tej pory, jeśli urządzenia obsługują ten sam standard, to wręcz muszą być one zgodne. Obecnie na rynku dostępne są trzy profile, z czego każdy z nich określa zasady innych transmisji, a tylko dwa dedykowane są do systemów monitoringu:

-profil S-dedykowany jest dla transmisji obrazu i dźwięku w sposób strumieniowy. Pomiędzy kamerą a rejestratorem lub oprogramowaniem.

– profil G-służy do konfiguracji zapisu, a także wyszukiwania i odtwarzania nagrań zarejestrowanych na przykład przez system monitoringu bezprzewodowego. Gwarantuje obsługę dźwięku i obrazu.

Co daje ONVIF dla klientów

Jednym z najważniejszych elementów przemawiających za wyborem urządzeń, które obsługują standard ONVIF jest pewność ich kompatybilności, a także działania w różnych systemach. Oznacza to, że z powodzeniem do zamontowanego systemu marki A, w przyszłości będzie można podłączyć kamerę marki B, jeśli obsługują tę samą wersję standardu ONVIF. Jest to niezwykła oszczędność czasu i pieniędzy, zwłaszcza jeśli urządzenia marki pierwotnej, stają się niedostępne po kilku latach na rynku. Bez zgodności z protokołem ONVIF oznaczałoby to konieczność kosztownej wymiany całego systemu, przykładowo z powodu zepsucia się jednej kamery, która obserwowała newralgiczny obszar. Standard ONVIF daje większą dostępność do różnorodnych urządzeń, różnorodnych producentów. Dlatego myśląc o systemie monitoringu w sposób perspektywiczny, warto już przy jego zakupie, zadbać o to, aby umożliwiał on w przyszłości jak najmniej kosztowna i skomplikowaną rozbudowę.

Na co zwracać uwagę

Według organizacji zajmującej się protokołem ONVIF, wszystkie elementy posiadające zgodność z nim, a także posiadające odpowiedni profil, powinny być kompatybilne ze sobą. Jednak niekiedy zdarza się, że mimo wszystko urządzenia systemu monitoringu nie chcą ze sobą współpracować. Pierwszym problemem może być fakt, iż dane urządzenie posiada zgodność z protokołem, jednak nie o odpowiednim profilu. Dla przykładu starsze rządzeni takie jak kamery i rejestratory nie połączy się bez profili z urządzeniami, które są zgodne z wyższą wersją standardu. Dlatego należy zawsze sprawdzać wersję standardu czy jest ona zgodna z ta obsługiwana przez posiadany już przez nas sprzęt, innym przypadku wydana kwota na zakup kamery lub rejestratora, będzie wydatkiem w błoto.

Niekiedy zdarza się też, tak, że pomimo zgodności, a także implementacji profilu na wszystkich urządzeniach systemu, uzyskamy obraz z kamer, jednak nie będziemy mogli w pełni korzystać ze wszystkich funkcji. Problem ten może być spowodowany przede wszystkim błędami w protokołach, jedna rozwiązaniem jego jest wysłanie prośby do producenta, to skutkować będzie wydaniem nowszego i lepszego programowania, pozbawionego błędów.

Pomimo obecności na rynku innych rozwiązań o podobnym działaniu i zastosowaniu, to jednak ONVIF staje się coraz silniejszym standardem, który obecny jest już na całym świecie. O czym świadczy fakt, że na produkcję urządzeń z oprogramowaniem wykazujący zgodność z protokołem decyduje się z roku na rok coraz większa ilość producentów. Dlatego też wybór tego typu urządzeń wydaje się być jednym z najrozsądniejszych zakupów, myśląc o dalszym rozwoju systemu, a także własnym portfelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.