fbpx

Jak dobrać odpowiedni sprzęt do monitoringu wideo? Zostaw Komentarz

Dom dla każdego z nas jest wyjątkowym miejscem. To właśnie w nim odpoczywamy po całym dniu pracy, regenerując siły. W nim także spędzamy czas wspólnie z rodziną, tworząc niepowtarzalne więzy. Dlatego też jego bezpieczeństwo i zabezpieczenie dla wielu osób staje się niezwykle ważnym aspektem. Nieproszeni intruzi czy też złodzieje, nie tylko okradają domowników z wartości materialnych, ale także poczucia bezpieczeństwa, które mogą oni najczęściej odnaleźć jedynie właśnie we własnych czterech ścianach. Dlatego też chcąc w pełni zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny wiele osób decyduje się na coś takiego jak sprzęt do monitoringu wideo.

Kiedy wybrać monitoring bezprzewodowy

W przypadkach, kiedy dom jest dopiero na etapie budowy lub w fazie prac remontowo-budowlanych, kwestia kamer i sposobu ich zasilania pozostaje pełni dowolna, wszystko za sprawa tego, że ewentualne rozkładanie instalacji teletechnicznej, jest w takiej sytuacji mało problematyczne. 

Sprawy jednak zaczynają się komplikować, kiedy chcemy uzyskać zabezpieczenie budynku wykończonego. Wtedy z pomocą przychodzą systemu monitoringu bezprzewodowego. Ich działanie oparte jest na zdalnym przesyle obrazu, za pomocą sieci bezprzewodowej. Co oznacza, że konieczność tworzenia instalacji teletechnicznej, a co za tym idzie układania przewodów, wykuwania pod nie bruzd i tym podobne nie jest wcale potrzebne. Rozwiązanie to pozwala zachować estetycznie wykończone wnętrze domu, jednocześnie zabezpieczając w pełni jego domowników. 

Kolejną zaletą systemów bezprzewodowych jest łatwość ich montażu. W ich przypadku nie ma konieczności przeprowadzania skomplikowanych konfiguracji i ustawień, całość zaczyna działać od razu po podłączeniu do zasilania, za pomocą zasilacza, który można wpiąć z powodzeniem do zwykłego gniazdka elektrycznego lub puszki przyłączeniowej.

Jak wybrać sprzęt do monitoringu?

Kiedy zdecydujemy się już na zamontowanie w swoim domu systemu monitoringu bezprzewodowego. Pozostaje jeszcze najważniejsza kwestia doboru odpowiednich urządzeń. W tym przypadku także istnieją dwa rozwiązania.

Pierwszym z nich jest wybór gotowych zestawów, które składają się z rejestratora i określonej ilości kamer, które dany rejestrator jest w stanie obsłużyć. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, jednak nie zawsze pozwala na dobranie takich kamer, jakich wymaga budynek.

Drugą opcją jest natomiast samodzielne dobranie elementów systemu bezprzewodowego z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych aspektów.

Na co zwrócić uwagę wybierając kamery bezprzewodowe

Kluczowym aspektem, który pomoże w doborze kamer jest zadanie sobie pytania, ile kamer potrzebujemy, oraz gdzie mają zostać one rozlokowane w obiekcie. Ilość kamer łatwo określić ze względu na to, czy chcemy zabezpieczyć na przykład jedynie newralgiczne miejsca takie jak drzwi wejściowe, korytarz, okna w salonie lub garaż. Czy też zależy nam na kompleksowej ochronę, wraz z monitoringiem posesji? W przypadku monitoringu bezprzewodowego posesji warto wybrać kamery z dedykowaną obudowa do warunków zewnętrznych, taki sprzęt do monitoringu wideo na pewno spełni nasze oczekiwania.

Jeśli ta kwestia pozostaje już rozważona, należy już jedynie dokonać wyboru rozdzielczości kamer. Na rynku można spotkać kamery w trzech podstawowych rozdzielczościach. Z czego Full HD jest najbardziej popularnym rozwiązaniem, zapewniającym dobrą jakość obrazu w stosunku do swojej ceny. Bardziej wymagający użytkownicy z pewnością zostaną zadowoleni natomiast obrazem z kamer nagrywających obraz w rozdzielczości Ultra HD, która zapewnia wyraźny obraz, a także lepszą jakość szczegółów na nagraniach.

Ostatnią kwestią związaną z wyborem kamer bezprzewodowych jest dobór pod względem warunków ich pracy. W miejscach, gdzie kamery, mają rejestrować obraz z dużą dokładnością po zmroku lub też panuje słabe oświetlenie terenu, warto zainwestować w kamery z promiennikiem podczerwienie, który pozwoli zarejestrować intruza, nawet kiedy w pomieszczeniu lub na zewnątrz panuje całkowita ciemność.

Jak wybrać rejestrator bezprzewodowy

Wybór rejestratora, w momencie, kiedy mamy już dokładnie określoną ilość kamer, jakie chcemy posiadać w swoim systemie bezprzewodowym, pozostaje jedynie formalnością. Na rynku można spotkać między innymi rejestratory bezprzewodowe 4, 8 lub 16 kanałowe, które pozwalają podłączyć określoną ilość kamer. Przed zakupem rejestratora do wybranej przez siebie ilości kamer, warto jednak zastanowić się nad kwestią czy w przyszłości będziemy chcieli rozbudowywać system o kolejne kamery bezprzewodowe. Jeśli tak dobrym pomysłem jest zakup rejestratora z miejscem na kamery “na zapas”.

monitoring bezprzewodowy

Monitoring z twardym dyskiem czy bez

W zależności od tego, czy zależy Ci jedynie na zdalnym podglądzie obrazu z kamer, czy też na zapisie obrazu, który może stać się materiałem dowodowym, należy rozważyć także zakup dysku twardego, bez niego sprzęt do monitoringu wideo jest mało użyteczny. Dzięki niemu można mieć pewność, że wszystkie nagrania zostały zapisane w danym okresie. Przy zakupie dysku warto pamiętać o tym, aby było to urządzenie dedykowane do pracy ciągłej, które charakteryzują się lepsza wytrzymałością i mniejszą awaryjnością w trakcie jego użytkowania.

Montaż systemu monitoringu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, montaż całego systemu jest banalnie prosty. Wystarczy ulokować zakupione kamery w dedykowanych, wybranych przez siebie miejscach z uwzględnieniem tego, aby nie były one narażone na upadki. Następnie należy podłączyć je do zasilania za pomocą dedykowanych zasilaczy. Kolejnym krokiem jest podłączenie rejestratora do zasilania 230 V, a także routera. Jeśli te czynności zostały wykonane. Wystarczy sparować urządzenia za pomocą jednego przycisku, skonfigurować proste i intuicyjne ustawienia systemu i gotowe. Dom pozostaje w pełni bezpieczny. Od tej pory można w sposób zdalny zawsze i wszędzie sprawdzić co dzieje się w domu, za pomocą wyświetlanego obrazu w dedykowanej aplikacji na telefon komórkowy lub też za pomocą programu dostępnego w internecie.

Systemu bezprzewodowe do niedawna posiadały wielu przeciwników, jednak rozwój technologii, a także świadomości użytkowników sprawił, że urządzenia te coraz częściej wybierane są do monitorów domów, ze względu na swoją wygodę użytkowani, jak także niską cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.