fbpx

Rejestrator DVR czy NVR co wybrać? Zostaw Komentarz

Jaki rejestrator? – takie pytani zadaje sobie wiele osób poszukujących systemów wideorejstrujących, które mają zostać zamontowane w ich obiektach. Spotyka się z dwoma nazwami odnoszącymi się do rejestratorów, które na pierwszy rzut oka nie mówią zbyt wiele. Zwłaszcza dla osób spoza branży. Dlatego dziś przedstawiamy kolejny artykuł, który pomoże rozwiać wątpliwości i dokładnie wytłumaczy, czym jest rejestrator DVR i NVR. Wskazując także różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami.

Czym jest wideo rejestrator?

Mówiąc o wideo rejestratorach, warto na samym początku wytłumaczyć czym właściwie są te urządzenia, niezależnie od tego, do jakiego systemu są one dedykowane. Zarówno rejestrator DVR, jak i NVR odpowiada za niemal wszystkie czynności umożliwiające prawidłowe działanie systemu CCTV. Jest jakby jego sercem, które pompuje krew w postaci nagrań. Do jego zadań należy archiwizacja nagranego przez kamery obrazu za pomocą zamontowanego w jego wnętrzu dysku twardego. Wizualizacji, czyli prezentacji i odtwarzania obrazu widocznego przez obiektywy kamer, będącymi oczami na obiekt.

To właśnie rejestratory odpowiadają także za konwersje obrazu, a także umożliwiają jego zdalny podgląd poprzez system. Wyposażone są one bowiem w różnorodne oprogramowania wraz z dedykowanymi do ich obsługi systemami CMS. Rejestratory w zależności od modelu mogą także zostać wyposażone dodatkowo w wejścia oraz wyjścia audio, umożliwiające nagrywanie i odsłuchiwanie dźwięku z kamer, o ile posiadają one wbudowany mikrofon. Wejścia przekaźnikowe dedykowane do detekcji, czyli nagrywania obrazu jedynie, kiedy zostanie wykryty ruch w obszarze kamery.

Rejestrator DVR – charakterystyka i opis działania

Wideo rejestrator DVR, którego nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskojęzycznych słów Digital Video Recorder, służy do współpracy z analogowymi kamerami telewizji CCTV. Obsługującymi różnorodne rozdzielczości. Na rynku najczęściej można spotkać modele umożliwiające podłączenie 4,8, 16 lub 32 kamer, ilości te zamiennie przez wielu producentów są także nazywane kanałami rejestratora. W DVR-ach podłączenie kamer odbywa się za pomocą wejść wideo typu BNC, do których wykorzystywane są charakterystyczne dla systemów AHD przewody koncentryczne RG 59. Odpowiedzialne za przesył sygnału oraz zasilania kamer w systemie. Same rejestratory DVR zasilane są natomiast za pomocą dedykowanych najczęściej dołączonych do nich zasilaczy z wyjście 230 V.

Rejestrator NVR – charakterystyka i opis działania

Rejestratory NVR podobnie jak ich analogowi kuzyni swoją nazwę zawdzięczają angielskojęzyczny akronimowi od słów Network Video Recorder. Urządzenie te dedykowane są do montażu w systemach IP. W ich przypadku sygnał rejestrowany przez kamery przesyłany jest za pomocą sieci LAN, a w niektórych przypadkach bezprzewodowo za pomocą sieci WiFi. Z wykorzystaniem niezbędnych w systemach CCTV IP urządzeń sieciowych takich jak switche, które podłączone są do rejestratora za pomocą przewodu sieciowego zakończonego wtykiem RJ45.

To właśnie także switche wyposażone w gniazdo PoE, pozwalające na zasilanie rejestratora, dzięki czemu nie musi być on zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda elektrycznego. Czy też puszki przyłączeniowej. Dając o wiele swobodniejsze możliwości, jego lokalizacji.

Modele NVR to następcy rejestratorów DVR. Dające o wiele większe możliwości, przede wszystkim ze względu na możliwość ich pracy w środowisku bezprzewodowym. Dzięki czemu nie wymagają układania często problematycznej i kosztownej instalacji teletechnicznej. Podobnie jak rejestratory DVR model dedykowane do systemów monitoringu IP występują na rynku w wersjach 4,8,16 oraz 32 kanałowych. Ponadto warto wiedzieć, że najnowsze modele umożliwiają obsługę nawet do 64 kamer.

Sklep z kamerami ip

Podłączenie rejestratorów DVR i NVR – czyli nowoczesne hybrydy

Omawiając różnorodne rejestratory dedykowane do zastosowania w systemach monitoringu wizyjnego w domach, obiektach przemysłowych i innych miejscach, nie można także zapomnieć o połączeniu dwóch systemów, jakie umożliwiają nowoczesne rejestratory hybrydowe, które łączą w sobie cechy modeli DVR i NVR. Dzięki czemu umożliwiają one podłączenie do jednego urządzenia zarówno kamer analogowych, jak i IP. Tego typu modele są znacznie droższa propozycja na rynku. Jednak warto rozważyć je na przykład w przypadku, kiedy planujemy modernizacje lub rozbudowę starego systemu analogowego. Dzięki nim zniwelowane zostaje konieczność wymiany wszystkich kamer, przy jednoczesnej możliwości dołożenia kolejnych urządzeń nagrywających pracujących w konfiguracji IP.

Jaki rejestrator wybrać do swojego obiektu?

Wybór odpowiedniego rejestratora jest niezwykle istotną kwestią, która definiuje działanie całego systemu monitoringu wizyjnego. Odpowiada bowiem on za dwie najbardziej kluczowe funkcje, jakimi jest jakość nagrywanego obrazu oraz płynność odtwarzanego obrazu.

Te dwie kwestie są o tyle ważne, ponieważ pozwalają na łatwą identyfikację ewentualnych sprawców szkód czy intruzów, przebywających bezprawnie na monitorowanym obszarze. Pomimo tego ciężko jednoznacznie określić, jakie rejestrator będzie najlepszy. Z pewnością na obszarach rozległych, które wymagają wielu kamer, obejmujących swoim zasięgiem wiele miejsc, najlepiej sprawdza się rejestratory NVR, które wskazują także na wybranie w tym przypadku systemu monitoringu IP.

Z wielu dostępnych na rynku rejestratorów zarówno DVR, jak i NVR, nie biorąc pod uwagę tego, do obsługi jakiego rodzaju systemów są one dedykowane. Najlepiej stawiać na te o rozbudowanych funkcjach, które pozwalają na ustalenie obszaru detekcji, czy przekraczania niewidzialnej granicy. Ze wbudowanymi wejściami alarmowymi, które powiadomią właścicieli systemu lub osoby obsługujące je o tym, że w danym obszarze znalazła się niepowołana osoba. Dodatkowo w obiektach mieszkalnych warto zainwestować w większy rejestrator, posiadający więcej niż 4 kanały wideo. Nawet jeśli początkowo nie wszystkie z nich zostaną wykorzystane, dadzą one możliwość rozbudowania systemu w przyszłości bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu nowego rejestratora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.