fbpx

5 rodzajów monitoringu wizyjnego CCTV o których musisz wiedzieć 2

Pod pojęciem monitoringu wizyjnego określanego inaczej jako telewizja przemysłowa CCTV, kryją się m.in. pięć rodzajów systemów, które różnią się między sobą funkcjami oraz użytecznością i zastosowaniem. Niezależnie jednak od tego, jaki system wybierzesz, każdy z nich pozwoli Ci na dozorowanie prywatnej posesji, domu, firmy, sklepu czy szkoły lub instytucji publicznej. Przynosząc wiele korzyści, które mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa, monitorowanych obiektów.

Jeśli jednak chcesz podjąć decyzje o wyborze jednego z trzech systemów monitoringu do swoich celów w sposób świadomy, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu. Dowiesz się z niego: czym jest analogowy, hybrydowy i cyfrowy system monitoringu wizyjnego. Poznasz ich zalety oraz wady, a także charakterystykę.

Jak działają systemy monitoringu wizyjnego?

Chcąc rozróżnić poszczególne cechy wszystkich trzech rodzajów systemów, należy na początku poznać jak każdy z nich działa. Niezależnie od wykorzystywanych technologii, monitoring wizyjny działa w głównej mierze na podobnej zasadzie jaką jest dokonywanie zapisu obrazu z kamer, na zamontowanym w rejestratorze nośniku danych, którym jest twardy dysk (HDD). Zapis danych na dysku twardym pozwala na odtwarzanie nagrań niemal w dowolnym momencie, ponieważ większość z rejestratorów, umożliwia także archiwizację danych w postaci plików. Kolejna z możliwości, jaką daje monitoring wizyjny, jest możliwość zdalnego podglądu obrazu z kamer za pośrednictwem Internetu z wykorzystaniem komputerów, telefonów oraz tabletów. Dzięki czemu niezależnie od tego, gdzie znajduje się właściciel systemu ma on wgląd na sytuację w obiekcie w czasie rzeczywistym. Taka możliwość jest niezwykle przydatna w przypadku weryfikacji sygnałów pochodzących na przykład z systemu alarmowego.

Sklep z kamerami ip

Monitoring wizyjny w technologii analogowej

Monitoring analogowy to najstarszy rodzaj monitoringu. To właśnie on jako pierwszy był używany w celach komercyjnego monitoringu obiektów prywatnych i przemysłowych. Do budowy takiego monitoringów używano przewodów koncentrycznych, które przesyłają obraz z kamer do rejestratora.

Kamery w systemach analogowych posiadają niewielkie rozdzielczości i pozwalają na zapis obrazu w dość niskiej jakości PAL/NTCS o maksymalnej wartości 768 × 576 pikseli. Obecnie nie montuje się praktycznie systemów analogowych, które zostały wyparte przez nowsze technologie.

Monitoring wizyjny AHD, HD-TVI, HD-CVI

Monitoring AHD, HD-TVI czy też HD-CVI to nowsza technologia, która wyparła wraz z czasem systemy analogowej telewizji CCTV. Pomimo tego, że jest ona oparta na tym samym rodzaju instalacji teletechnicznej, wykorzystującej przewody koncentryczne, pozwala ona na zapewnienie wyższej jakości nagrywanego obrazu. Systemy te można także podłączyć na przewodach typu skrętka komputerowa. Do głównych zalet systemów AHD można między innymi zaliczyć także zniwelowane opóźnienia w transmisji danych, wysoką jakość obrazu nawet do kilkudziesięciu megapikseli, a także łatwość instalacji i konfiguracji. Podobne parametry pozwala uzyskać także system HD-TVI nazywany potocznie Turbo HD. W jego przypadku możliwe jest zastosowanie trzech rodzajów instalacji, która w przypadku przewodu koncentrycznego pozwala na transmisję danych do 500m oraz skrętki komputerowej która pozwala na transmisję do 250m, bez zastosowania extenderów, przekaźników czy po prostu switchów.

Technologia wielosystemowa XVR

Na rynku mamy dostępne także nowoczesne urządzenia wielosystemowe 5 w 1. Są to rejestratory przystosowane do pracy w systemach analogowych takich jak TVI, CVI, AHD, CVBS oraz IP, dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik otrzymuje kompletne urządzenie, które jest nie tylko bardzo uniwersalne, ale również pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów instalacji oraz proste dostosowanie do już istniejących systemów monitoringu. Integracja wielu produktów i technologii w jednym systemie to olbrzymia zaleta pod względem kompatybilności działania systemu oraz wygoda dla użytkowników oraz instalatorów.

Nowoczesny monitoring IP

Systemy monitoringu IP są najnowocześniejszą metoda dozoru wizyjnego. Ich działanie oparte jest na protokole IP, który pozwala na tworzenie rozległych i rozbudowanych systemów wykorzystujących połączenia sieciowe LAN.

Technologia IP jest jedną z tych, które pozwalają na przetwarzanie obrazu w niezwykle wysokiej jakości. Natomiast instalacja w systemach IP oparta jest na przewodach sieciowych typu FTP/UTP, które zakończone są za pomocą wtyku Rj45. Dzięki czemu kamery, jak i rejestrator mają w jego przypadku możliwość działania w środowisku sieciowym. Do głównych zalet monitoringu CCTV IP zalicza się możliwość tworzenia systemów nieograniczonych zasięgiem przesyłu obrazu. Możliwość zasilania urządzeń systemu za pomocą urządzeń sieciowych takich jak Switche wyposażonych w PoE. Duża odporność na zakłócenia, a także możliwość wysłania dużej ilości informacji bez opóźnień. Ponadto systemy IP są niezwykle łatwe w rozbudowę, a także nie wymagają ponoszenia wysokich kosztów związanych z ich instalacją. Kamery w systemach IP posiadają rozdzielczość nawet do 12 MpiX, dzięki czemu pozwalają na rejestrację ostrego i czytelnego obrazu. Co jest niezwykle istotne zwłaszcza w newralgicznych lokalizacjach, narażonych na częste ataki wandalizmu czy też włamania. Jednak pomimo swoich zalet systemy monitoringu IP posiadają jedną wadę, jest nią konieczność posiadania większej wiedzy na temat protokołów TCP/IP, która pozwala na prawidłowe skonfigurowanie wszystkich urządzeń działających w sieci LAN.

Niezbędne elementy systemu

Bez względu na to, jaki system monitoringu wizyjnego wybierzesz do swoich potrzeb, musisz jednak pamiętać, że każdy z nich wymaga co najmniej kilku podstawowych urządzeń, które oprócz technologii nie różnią się swoim przeznaczeniem. Pierwszym z nich jest przede wszystkim rejestrator z dopasowana do potrzeb ilością kanałów wizyjnych, które pozwolą na podłączenie kamer. Drugim są natomiast kamery, które pozwalają na rejestrowanie obrazu w obiektach i na obszarze posesji. Trzecim obowiązkowym elementem systemu CCTV jest twardy dysk, który odpowiada za zapisywanie i archiwizację nagrywanych zdarzeń. Należy pamiętać, że im więcej kamer o lepszej rozdzielczości w systemach wizyjnych, tym wielkość twardego dysku powinna być większa.

Podane informacje w artykule pozwalają na zapoznanie się przynajmniej w podstawowym zakresie z dostępnymi na rynku rodzajami technologii występujących w systemach monitoringu wizyjnego. Dzięki czemu podejmowane decyzje mogą być nieco bardziej świadome.

Monitoring WIFI od SNAPVISION

.

Komentarzy: 2

  1. A co w chwili gdy np sygnał wifi będzie zaklucony przez włamywaczy? Czy taki monitoring ma sens ?

    1. Monitoring pracuje na trochę innych częstotliwościach niż standardowe WIFI, w 99% przypadkach coś takiego jak włamywacz z modulatorem zakłócającym fale się nie zdarza. Jest to oczywiście możliwe, ale od 5 lat jak istnieje nasz linia zestawów bezprzewodowych nie słyszeliśmy o takim przypadku od klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.