fbpx

Konfiguracja i podłączenie -monitoring bezprzewodowy 3

Jak poprawnie podłączyć i skonfigurować monitoring bezprzewodowy?

Wybierając monitoring bezprzewodowy, można liczyć na o wiele prostszy montaż, jak także konfiguracje ustawień wszystkich elementów systemu. Jednak nie oznacza to wcale, że nie należy zachować pewnych zasad przy wykonywaniu tych czynności. Istnieje bowiem szereg instrukcji związanych z całym procesem, które w przyszłości zapewnią prawidłową i bezproblemową pracę urządzeń, a także dadzą możliwość pełnego wykorzystania systemu przez użytkowników. W tym wpisie powiemy, na co szczególnie zwrócić uwagę, jak połączyć ze sobą dane elementy systemu, a także jak dokonać konfiguracji ustawień.

Na warto co zwrócić uwagę

Posiadając już zakupiony system monitoringu bezprzewodowego, niezależnie od tego, czy jest to gotowy dedykowany komplet, czy samodzielnie dobrane elementy, należy przede wszystkim zadbać o właściwe rozmieszczenie kamer, a także rejestratora. W przypadku kamer przed ich podłączeniem należy upewnić się, czy napięcie prądu w gniazdku, dedykowanym do jego zasilania jest odpowiednie. Zapobiegnie to jakimkolwiek awariom czy też uszkodzeniom wrażliwej elektroniki kamery. Warto pamiętać, że dla właściwego działania kamer pobór prądu nie powinien być niższy od tego, jaki zaleca producent urządzenia. Nie należy także podłączać kilku kamer sieciowych do zasilania za pomocą jednego zasilacza. Każdy zasilacz dedykowany jest do podłączenia tylko jednej kamery. W przypadku niewystarczającej ilości gniazd elektrycznych należy zastosować listwę zasilającą, o większej ilości gniazd. Sam montaż kamery powinien odbywać się natomiast przy odłączonym zasilaniu, co niweluje ryzyko porażenia prądem.

Rejestratory IP

W przypadku rejestratorów szczególną uwagę należy zawsze zwracać na jakiekolwiek elementy, które mogłyby być źródłem jego zalania. Nie powinno umieszczać się ich w pobliżu kwiatów doniczkowych, czy też kranów, czy ujęć wody.

Urządzenia systemu monitoringu bezprzewodowego powinny mieć także zapewnioną odpowiednią wentylację, pracująca elektronika wytwarza duże ilości ciepła, zamknięcie na przykład rejestratora w szczelnej szafie mogłoby doprowadzić do jego przegrzania.

Instalacja i konfiguracja elementów monitoringu bezprzewodowego

Posiadając już odpowiednie miejsce do ulokowania rejestratora wolne od kurzu, ryzyka zalaniem i upadków można śmiało przejść do właściwej instalacji urządzeń. Po zamontowaniu kamer w niewłaściwej lokalizacji należy podłączyć je za pomocą dedykowanych zasilaczy, dołączonych do zestawu do zasilania elektrycznego. Ten sam schemat postępowania obowiązuje także przy podłączaniu rejestratora ip wifi, jedyną różnicą jest konieczność podłączenia do rejestratora routera z dostępem do internetu.

Kiedy urządzenia zostaną już zasilone. Kamery automatycznie połączą się z rejestratorem, dzięki sieci WiFi. Wszystko za sprawa tego, że rejestrator działa niczym repeater sygnału, emitując sieć bezprzewodową widoczna dla kamer. 

monitoring bezprzewodowy

Diody Sygnalizujące

Rejestrator został wyposażony w trzy diody sygnalizujące, z czego każda z nich informuje o innych parametrach. Pierwsza dedykowana jest do informacji o podłączeniu rejestratora do gniazda elektrycznego. Jeśli barwa diody jest zielona oznacza to, że wszystko przebiegło pomyślnie. Pozostałe dwa odpowiadają za komunikację bezprzewodową WiFi z kamerami. Zarówno kamery, jak i rejestrator w systemach bezprzewodowych wyposażone są w anteny. Należy zachować szczególną ostrożność przy ich montażu, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Zakrywanie anten, może natomiast spowodować zakłócenia w odbiorze obrazu.

Po zakończeniu montażu, a także uruchomienia elementów systemu bezprzewodowego, pora na krótką i zwięzła konfiguracje, która w odróżnieniu od systemów przewodowych nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej. Dzięki czemu może zostać wykonana nawet przez samych użytkowników. Kreator menu w intuicyjny sposób podpowiada jakie ustawienia należy skonfigurować, aby praca systemu była w pełni bezpieczna i bezawaryjna. Pierwszym z nich jest ustawienie hasła, które zabezpiecza, przed niepożądanym dostępem do sieci osób trzecich, które mogłyby wykraść obraz z kamer lub zakłócić ich działanie.

Silne hasła

Dlatego też zaleca się używanie silnych haseł, których nie można w żaden sposób powiązać z użytkownikiem, a także które będą stanowiły skuteczne zabezpieczenie przed ewentualnymi włamaniami hakerskimi. Warto także pamiętać o regularnej zmianie hasła, dzięki czemu system będzie w pełni bezpieczny. Następnie należy ustawić godzinę i datę dla łatwiejszej lokalizacji ewentualnych nagranych zdarzeń.

Podgląd z kamer na żywo

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oferowanym przez systemy monitoringu bezprzewodowego, jakim jest praca w tak zwanej chmurze, zdalny podgląd, a także obsługa systemu staje się banalnie prosta. Do korzystania z tej opcji niepotrzebna jest konfiguracja portów sieciowych, jak także rejestracja jakichkolwiek płatnych kont. Ponadto, to co dla wielu osób, staje się jednym z najważniejszych atutów systemy monitoringu bezprzewodowego, nie on wymaga posiadania stałego adresu IP, który wiązał się z dodatkowymi kosztami.

Aplikacja BITVISION

Cały podgląd realizowany może być na dwa sposoby, poprzez przeglądarkę internetową, jak także aplikację mobilną BITVISION dedykowaną dla urządzeń z systemem operacyjnym Android lub iOS. Chcąc zalogować się w aplikacji BITVSION należy założyć w niej konto poprzez podanie adresu e-mail, a także hasa. Po kilku sekundach na wskazany adres otrzymujemy kod weryfikacyjny, który następnie należy wpisać we wskazanym miejscu. Po tym etapie ukazuje się nam menu aplikacji, gdzie należy zarejestrować urządzenie i gotowe. Cała konfiguracja zajmuje niewiele więcej niż pół godziny, to mniej niż niedzielne zakupy w galerii handlowej.

Prostota użytkowania

Monitoring bezprzewodowy słynie ze swojej prostoty, a także wygody. Doskonale sprawdzą się w niewielkich sklepach, mieszkaniach czy też garażach. Pozwala kontrolować sytuacje w obiekcie w trakcie nieobecności, dzięki czemu żaden już wyjazd nie jest obarczony zamartwianiem się o swój majątek, ponieważ w niewielkiej kwocie można mieć nad nim całkowicie zdalną kontrolę.

Komentarzy: 3

  1. Kupilem kamery 2 dni temu od państwa pobralem aplikacje ale bie znajduje kamer z rejestratorem poloczone z aplikacja

    1. a połączył Pan rejestrator prawidłowo z internetem?

  2. A ja od dwóch dni mam problem. Przez kilka mc korzystałam z monitoringu a od wczoraj nie wiem czemu pojawia się komunikat ze urządzenie (mój telefon) nie jest online. I nie wiem o co chodzi bo mam zarówno wifi jak i pakiet danych. Szukałam rozwiązania ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji co może być przyczyna tego. Czy ktoś może mi pomoc?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.