fbpx

Język techniczny – monitoring Zostaw Komentarz

Oznaczenia w monitoringu bezprzewodowym

Wybierając odpowiednie urządzenia monitoringu bezprzewodowego, dopasowane do swoich potrzeb, łatwo zagubić się w gąszczu parametrów podawanych przez producentów, przez co dokonanie odpowiedniej decyzji nie jest wcale łatwe.

Różnego rodzaju skróty i fachowe nazewnictwo, skrywa szereg znaczeń i funkcji, które w trakcie użytkowania systemu bezprzewodowego mogą mieć naprawdę ogromne znaczenie. Dlatego też dziś zajmiemy się objaśnieniem najbardziej popularnych oznaczeń i skrótów, z którymi można się spotkać w przypadku systemów monitoringu (przewodowego czy też wifi), występującymi na jego elementach. Wiele z nich w głównej mierze odnośnie do funkcjonowania samych kamer, a także sposobu, w jakim jest nagrywany obraz rejestrowany przez nie.

Parametry techniczne

W tej kategorii można znaleźć naprawdę spory szereg oznaczeń, które mogą być ciężkie do zrozumienia dla osób spoza branży. Najczęściej spotykane skróty w specyfikacjach kamer bezprzewodowych i nie tylko to między innymi: AWB, WDR, DNR, BLC, EXIR oraz IP

 • AWB skrót pochodzi podobnie jak większość skrótów z języka angielskiego od pierwszych liter wyrażenia Automatic White Balance. Funkcja ta jest niczym innym jak automatycznym balansem bieli. Dzięki niej obraz widziany przez kamerę może być dokładnie odwzorowany, jeśli chodzi o poszczególne kolory niezależnie od tego, jakie panuje oświetlenie, w nagrywanej przez system bezprzewodowy przestrzeni.
 • WDR z angielskiego Wide Dynamic Range, funkcja ta pozwala na uzyskanie naprawdę szerokiego zakresu dynamiki oświetlenia. Dzięki jej zastosowaniu kamera bezprzewodowa doskonale radzi sobie zarówno w warunkach całkowitej ciemności, jak i także intensywnego oświetlenia skierowanego na obiektyw. Jego działanie wyrównuje poziom oświetlenia na całym obszarze obejmowanym przez obiektyw kamery.
 • DNR, czyli Digital Noise Reduction odpowiada za redukcję rozmycia obrazu, podobnie jak WDR, jednak w przypadku zbyt intensywnego oświetlenia funkcja ta potrafi być dostatecznie skuteczna.
 • BLC, Black Compensation, funkcja ta jest obecna niemal w każdej kamerze bez względu na to, czy jest to kamera dedykowana do systemu bezprzewodowego, czy też nie. Odpowiada za kompensacje światła wstecznego. Objaśniając w momencie, kiedy kamera narażana jest na duże oświetlenie, widziany obraz znajdujący się na pierwszym planie wciąż pozostanie wyraźny.
 • EXIR to inaczej promiennik podczerwieni najnowszej generacji. Dzięki jego zastosowaniu do oświetlenia obrazu w ciemności wystarczy tylko jedna dioda. Ze względu na zasięg wyróżnia się promienniki podczerwieni EXIR 20, 30, a nawet 60-metrowe.
 • Stopień ochrony IP jest to tak zwana potocznie klasa szczelności. Oznaczenie to spotykane jest nie tylko w monitoringu bezprzewodowym, ale także przy większości urządzeń elektronicznych. Określa on w zależności od liczby stojącej przy IP stopień wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, deszczem czy też śniegiem, a także działaniami wandali.

Monitoring: Zasilanie kamer bezprzewodowych

W tej kategorii spotkać można także wiele skrótów i oznaczeniem, które na pierwszy rzut oka może się wydawać niezrozumiałe d la użytkowników. Większość z nich dotyczy sposobu lub metod dedykowanej do zasilania kamer, lub też rejestratorów bezprzewodowych. Najczęściej spotykanymi oznaczeniami jest

 • AC, czyli Alternating Current oznacza on, że urządzenia zasilane są za pomocą prądu zmiennego. Jego natężenie zmienia się w sinusoidalny sposób. Tego typu zasilanie jest jednak najczęściej stosowane w kamerach obrotowych.
 • DC z angielskiego Direct Current informuje o tym, że urządzenia monitoringu bezprzewodowego są zasilane za pomocą prądu stałego. Ta metoda jest jedną z najczęściej stosowanych metod przy montażu kamer zarówno jeśli chodzi o systemy bezprzewodowe, jak i przewodowe.
 • PoE Power Over Ethernet, czyli najprościej rzecz ujmując zasilanie z sieci internetowej, za pomocą jednego przewodu, który jednocześnie służy także do przesyłu transmisji danych. Dzięki zastosowaniu takiej metody zasilania nie trzeba stosować już dodatkowych zasilaczy.
monitoring

Przesył danych i rejestracja obrazu

Bez wątpienia to własne oznaczenia z tej kategorii, mają większy wpływ na zadowolenie z działania systemu bezprzewodowego, a także jakość zapisywanego i nagrywanego przez niego obrazu. Do najważniejszych oznaczeń, których znaczenie warto znać należą takie skróty jak:

 • P2P inaczej Peer to Peer, znana pod potoczną nazwą „Chmura/Cloud” Jest to usługa sieciowa, która daje możliwość połączenia się z kamerą i rejestratorem bez względu na to, jakie łącze posiadamy. Pozwala na połączenie się z urządzeniami za pomocą wygodnych aplikacji, bez zbędnych i skomplikowanych konfiguracji systemu, a także konieczności ponoszenia kosztów stałego adresu IP.
 • Kompresja w zależności od technologii wykorzystywanej przy produkcji oprogramowania kamer bezprzewodowych można wyróżnić kompresja H264, H265 oraz H265+. Ten parametr odpowiada za kompresję obrazu, czyli zmniejszenie rozmiaru zapisywanych i przesyłanych danych w niektórych przypadkach nawet o 80%. Dzięki czemu system bezprzewodowy znacznie mniej obciąża sieć internetową.
 • FPS, czyli inaczej mówiąc, ilość klatek wyświetlanych na sekundę. Większość filmów kinowych czy też telewizyjnych jest odtwarzanych z prędkością 24 klatek na sekundę, taka prędkość zapewnia pełną płynność obrazu, bez widocznych przejść. W kamerach systemów bezprzewodowych wystarczającym parametrem jest prędkość 15 fps, dzięki której obraz będzie nieco mniej płynny, jednak wciąż identyfikacja zdarzeń zostanie zachowana, jednak ilość nagrań zgromadzonych na dysku może być znacznie większa.

Przedstawione skróty i oznaczenia to tylko jedynie część tego, z czym można spotkać się poszukując idealnego systemu monitoringu bezprzewodowego, dla swoich potrzeb. Jednak podstawowa wiedza z tego zakresu pozwala znacznie sprawniej określić własne potrzeby, a także dobrać odpowiedni sprzęt do nich. Niektóre funkcje ze względu na specyfikę pomieszczeń nie będą w żadnym stopniu wykorzystywane, a przepłacanie za nie jest zwyczajnie nierozsądne. Dlatego zawsze warto najpierw poznać wymagania pomieszczeń, w których ma zostać zamontowany monitoring bezprzewodowy, a następnie na tej podstawie dobrać odpowiedni sprzęt, pod względem parametrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.