fbpx

Jakie kamery wybrać? IP czy AHD 1

Osoby, które planują montaż monitoringu w swoich domach lub obiektach mają obecnie na rynku do wyboru dwa rozwiązania systemowe, które w pewnym zakresie konkurują ze sobą. Dlatego też dziś, dokładnie wyjaśnimy czym są kamery AHD oraz IP, a także jak działają. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Poznasz ich wady i zalety, jak także podpowiemy jaki system wybrać do danego obiektu.

Systemu monitoringu AHD

Monitoring AHD wywodzi się i bazuje na bliźniaczej do systemów analogowych CCTV strukturze. Nazwa tego typu systemów jest akronimem od angielskiego zwrotu Analog High Definition. Oznacza ona nie mniej nie więcej jak możliwość rejestracji obrazu w systemach CCTV w rozdzielczości HD lub Full HD charakteryzującą się 1080 punktami w pionie. To właśnie w takiej rozdzielczości najczęściej wyświetlane są w filmy w naszych domowych telewizorach (pomijając urządzenia obsługujące nagrania 4K). W tego typu systemach odległość, na jaką mogą być przesyłane obrazy z kamer do rejestratora, w znacznej mierze ograniczają zastosowane w instalacjach CCTV przewody. Wszystko za sprawą tego, że w systemach AHD najczęściej stosuje się przewody koncentryczne RG 59. Pozwalające na stabilny przesył obrazu, na odległość wynoszącą maksymalnie 500 metrów. Oczywiście w trakcie układania instalacji telewizji dozorowej można także wykorzystać w tym celu popularną skrętkę UTP, jednak nawet ona nie pozwala uzyskać o wiele lepszych parametrów na dużych odległościach. Ten czynnik jest między innymi jedną z wad systemów AHD, ale o tym później, skupmy się dalej na charakterystyce.

Sklep z kamerami

Budowa i elementy systemu AHD

System AHD, aby mógł w pełni sprawnie funkcjonować, wymagają zastosowania przynajmniej 8 elementów, które w połączeniu stworzą system. Pozwalający na zdalny podgląd oraz umożliwi rejestrowanie obrazy w obiektach. Do tych elementów zalicza się:

 1. Kamerę, która pozwala na rejestrację obrazu w danej lokalizacji. Ilość kamer w systemie zawsze uzależnione jest od potrzeb użytkowników, a także możliwości, jakie oferuje rejestrator. Dlatego to właśnie ona rozpoczyna tę wyliczankę.
 2. Wyjście wideo, które pozwala przekonwertować obraz na sygnał. Elementem real zezującym wyjście audio są najczęściej wideo konwertery.
 3. Wejście zasilania, ten element jest niezbędny do tego, aby kamera mogła w ogóle funkcjonować. To on odpowiada właśnie za jej zasilanie w systemie AHD.
 4. Złącze wideo, które odbiera obraz z wyjścia wideo. Montowane na zakończeniu przewodu koncentrycznego.
 5. Złącze zasilania podobnie jak w punkcie 4, występuje ono na zakończeniu przewodu koncentrycznego. Najczęściej złącze wideo i zasilanie realizowane jest przez jedną podwójną końcówkę zamontowaną na przewodzie.
 6. Kabel koncentryczny, który jest szóstym elementem systemu AHD. Łączy on kamery z rejestratorem.
 7. Zasilacz, podobnie jak w przypadku kamer. Rejestrator musi zostać zasilany poprzez zasilacz, który połączony jest z tym urządzeniem za pomocą przewodu RG59.
 8. Rejestrator, ostatnim elementem systemu AHD jest rejestrator. Obsługujący rozdzielczość, zastosowanych kamer.

Istotną kwestią jest fakt, że każda kolejna kamera w systemach AHD wymaga prowadzenia odrębnego okablowania, łączącego ją z rejestratorem.

System monitoringu IP

Monitoring IP to system podłączonych kamer za pomocą przewodu typu skrętka do switcha, który to następnie podłączany jest to rejestratora DVR. Nazwa tego systemu to także akronim słów pochodzących z języka angielskiego Internet Protocol. Systemy tego typu pozwalają na uzyskanie wysokiej rozdzielczości obrazu, nawet na dużych odległościach. Systemy IP dodatkowo umożliwiają na podłączenie do nich kamer, realizujących rejestracje i przesył obrazu za pomocą sieci WiFi. Rozwiązania te coraz częściej wypierają z rynku tradycyjne systemy AHD.

Budowa i elementy systemu IP

System IP w odróżnieniu od systemów AHD wymaga zastosowania mniejszej ilości elementów. Dodatkowo zasilanie w nich nie jest także realizowane poprzez zasilacz, a jedynie specjalistyczne switche z zasilaczami PoE. W pełni sprawne funkcjonowanie systemu IP wymaga 7 elementów, do których zalicza się:

 1. Kamera IP, która jest kompatybilna z danym modelem rejestratora. Obsługującego także przesył obrazu w technologii IP.
 2. Rejestrator NVR, który w zależności od potrzeb może występować w wersjach 4, 8,16, a nawet 32 kamerowych.
 3. Przewód sieciowy PoE. Pozwalający zasilić kamerę za pomocą switcha.
 4. Kabel sieciowy skrętka, który łączy rejestrator z routerem.
 5. Switch, posiadający dedykowane gniazdo zasilające PoE, które pozwala zasilić kamery.
 6. Router, dostarczający połączenie sieciowe.
 7. Internet, bez którego funkcjonowanie systemu byłoby całkowicie niemożliwe.

Podstawowe różnice między systemem AHD oraz IP

Oba te systemy służą do tego samego i spełniają tę samą funkcję, rejestrują obraz, oraz pozwalają na jego podgląd. Jednak istnieje kilka różnic pomiędzy systemem AHD oraz IP. Pierwsza z nich jest sposób połączenie kamer z rejestratorem. W przypadku systemu AHD kamery muszą być podłączone przewodem bezpośrednio do rejestratora. System IP umożliwia włączenie kamer do sieci w dowolnym miejscu. Dając także możliwość włączenia ich do systemu, w sposób bezprzewodowy. Kolejną różnicą jest okablowanie. System AHD wymaga zastosowania specjalistycznego przewodu AHD, natomiast systemy IP to przewody typu skrętka, światłowody, lub połączenia internetowe. Jedną z podstawowych różnic, jaka przekonuje większość osób do zastosowania systemu AHD w swoich obiektach, jest łatwość wykonania instalacji, który w przypadku CCTV IP jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy.

Na jaki system się zdecydować

Przedstawione różnice w obu systemach, powinny już wstępnie pomóc w określeniu, jaki system dobrać do swojego obiektu. Jeśli jednak pozostały jeszcze jakieś wątpliwości, podpowiadamy, że systemy IP sprawdzą się w dużych obiektach. O rozległej infrastrukturze, wymagającej bardzo szczegółowej rejestracji obrazu. Czyli we wszystkich sklepach, obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej. System AHD to natomiast doskonale rozwiązanie do monitoringu domu czy niewielkich obiektów.

Jeden Komentarz

 1. Akurat przez koncentryk mamy lepszy obraz a nie odwrotnie oraz większy zasięg, odporność na zakłócenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.