fbpx

Jaki monitoring wybrać? Zostaw Komentarz

Wybór odpowiedniego rodzaju monitoringu wizyjnego nie jest prostym zadaniem, które wybrać? Jednak istnieją pewne kwestie, które po rozstrzygnięciu pomagają podjąć właściwą decyzję. Ponadto niektóre czynniki warunkują konieczność zastosowania monitoringu bezprzewodowego lub właśnie przewodowego. Oczywiście każdy z systemów posiada swoje wady, jak i zalety, dlatego decyzja zawsze powinna być podejmowana w pełni świadomy sposób, wiedząc, z czym wiąże się wybór danego rodzaju systemu.

Pierwszym elementem warunkującym jaki monitoring wybrać jest etap, na jakim jest powstawanie budynku. Jeśli budynek jest w stanie surowym, a rozłożenie instalacji teletechnicznej nie stanowi żadnego problemu, z powodzeniem można postawić na system przewodowy. Sprawy jednak komplikują się w momencie, kiedy budynek został już wykończony, posiada zaaranżowane już wnętrza i wykonaną elewację. W takim przypadku rozwiązania są dwa. Decydujemy się na system przewodowy, jednak licząc się z koniecznością wykonywania bruzd w ścianach i ich późniejszego ponownego wykańczania lub układania niezbyt estetycznych listew elektroinstalacyjnych lub maskujących na przewody, lub wybranie systemu bezprzewodowego, który wymaga jedynie zasilania elektrycznego, które z powodzeniem może zostać pozyskane z puszki elektrycznej lub gniazdka napięciowego 230V.

Kiedy postawić na monitoring bezprzewodowy, a kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Część osób decydując się na system monitoringu, motywuje swoje wybory względami bezpieczeństwa. Wtedy zadajemy sobie pytanie kiedy postawić na monitoring bezprzewodowy, a kiedy lepiej z niego zrezygnować? Jeśli dodatkowym kryterium jest niezawodność w takim przypadku lepiej postawić na system monitoringu przewodowego. Pomimo tego, że jest to droższe rozwiązanie, jest ono niemal całkowicie uodpornione na zakłócenia, dzięki czemu komunikacja kamer i rejestratora jest możliwa ciągłe. Kamery bezprzewodowe sprawdzą się jednak doskonale w miejscach, gdzie ewentualne ryzyko sabotażu jest niewielkie, a obszar objęty rejestracją obrazu pozwala na umieszczenie kamer i rejestratora w niewielkiej odległości od siebie. Chcąc zachować pełne bezpieczeństwo, należy także pamiętać przy montażu systemu bezprzewodowego o zabezpieczeniu samej sieci w sposób właściwy. Ustawiając odpowiednio silne hasła.

System bezprzewodowy sprawdzi się także u osób, które nie wymagają od nagrywanego obrazu najwyższej, jakości. Wszystko to, dlatego, że systemy bezprzewodowe ograniczają się na razie jedynie do maksymalnej rozdzielczości kamer 5MpiX, dla porównania systemy przewodowe pozwalają na zastosowanie kamer nawet 12 MpX. Jednak nawet wspomniana rozdzielczość dla kamer bezprzewodowych pozwala na swobodną identyfikację osób, które niepowołanie wtargnęły na dany teren. Od parametrów kamer, przy jakości przesyłanego obrazu w systemach bezprzewodowych ważniejszy jest jednak odpowiedni router, który zapewni przepustowość na właściwym poziomie. Dzięki czemu obraz będzie płynnie przesyłany z kamer do rejestratora.

Pozostając w tematyce płynności. Tutaj bezapelacyjnie prym wiodą systemy przewodowe, które umożliwiają płynność obrazu na poziomie nawet 120 klatek na sekundę. W systemach bezprzewodowych, można liczyć jedynie na maksymalne 25 klatek na sekundę. Parametry te mogą mieć wpływ, na jakość wyświetlanego obrazu, a także jego szczegółowość. Wszystko za sprawą faktu, iż im mniejsza ilość klatek obrazu wyświetlanych na sekundę tym obraz staje się mniej czytelny i wyraźny.

Wygoda i mobilność

Osoby, dla których najważniejsza jest łatwość montażu, a także demontażu. Pomimo wszelkich innych przesłanek powinny jednak wybrać systemy bezprzewodowe. W ich przypadku, bowiem demontaż systemu, na czas na przykład malowania ścian, czy też przemeblowania ogranicza się do wyjęcia wtyczki zasilającej z gniazdka i zdjęcia kamery z uchwytu. Ich ponowne podłączenie to także zaledwie kilka minut pracy. Takie udogodnienie pozwala także na zmianę lokalizacji kamer w prosty i szybki sposób, inaczej jak w przypadku systemu przewodowego. Tutaj niezbędne jest okablowanie, które zapewnia zasilanie kamer, a także prawidłowy przesył obrazu. Dlatego jakakolwiek zmiana lokalizacji kamer, a nawet chęć zabrania ich ze sobą, w trakcie przeprowadzki jest mocno utrudniona, ze względu na konieczność układania nowej instalacji, co nie zawsze jest możliwe.

Kolejną zaletą związaną z systemem bezprzewodowym jest łatwość jego instalacji. Niemal każdy jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Instalacja takiego systemu to czysta przyjemność. Wystarczy jedyni wyciągnąć elementy z pudelka, ulokować je w dedykowanym miejscu i podłączyć do zasilania za pomocą wtyczki i gotowe! Szybko, łatwo i przyjemnie, bez konieczności wiercenia, układania przewodów, i co najważniejsze zarabiania końcówek przewodów, co wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na temat instalacji teletechnicznych.

jaki monitoring?

Łatwość Rozbudowy

Ponadto systemy bezprzewodowe są niezwykle łatwe w rozbudowie. Mając świadomość takich potrzeb już na etapie montażu systemu, wystarczy zakupić rejestrator, dedykowany do przyjęcia większej ilości kamer, niż początkowo planujemy zamontować i gotowe. W razie potrzeb jedynym kosztem przy rozbudowie systemu bezprzewodowego będzie koszt zakupu nowej kamery. W przypadku przewodowych systemów wiąże się to z tymi samymi czynnościami z tą różnicą, że kolejna kamera, to kolejne okablowanie, które należy ułożyć. Sytuacja nie jest problematyczna, o ile pomyślano wcześniej o takich potrzebach i wraz z innymi przewodami ułożono dodatkowe, zapasowe kable. Jeśli jednak nie, konieczne jest wykonywanie bruzd lub układanie listew elektroinstalacyjnych, co wiąże się z kosztami, jak także nieestetycznym wyglądem.

Podsumowując, jaki monitoring wybrać? Nie da się jednoznacznie określić sytuacji, kiedy najlepiej stosować systemy monitoringu bezprzewodowego, a kiedy zdecydować się na bardziej skomplikowaną i kosztowna opcje monitoringu przewodowego. Każda osoba chcąca zamontować monitoring wizyjny musi indywidualnie rozpatrzyć wszelkie za i przeciw i zdecydować, jakie rozwiązanie spełnia jej potrzeby i wymagania, a także przede wszystkim możliwości finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.