fbpx

Jak wzmocnić sygnał WiFi Zostaw Komentarz

Wzmocnienie WiFi

Osoby, które wybrały systemy monitoringu bezprzewodowego. W celu możliwości zdalnego podglądu, a także nagrywania obrazu w swoich obiektach. Bardzo często spotykają się z jednym, powtarzalnym i uporczywym problemem. Jest nim mianowicie słaby zasięg sygnału bezprzewodowego WiFi. Przez co uniemożliwia on prawidłowe funkcjonowanie całego systemu bezprzewodowego w poprawny sposób. Tego typu problemy mogą być spowodowane przez wiele czynników. Zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty, o dużej powierzchni lub dzielone za pomocą wielu ścian. Problem ten jednak nie wyklucza całkowicie możliwości skorzystania z wygody, jaką oferują kamery bezprzewodowe. Ich zastosowanie wciąż jest możliwe, wystarczy jedynie skupić się na poprawie jakości sygnału. Co wcale nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać.

Chcąc to zrobić. Warto wiedzieć, że istnieje szereg sposobów, które skutecznie poprawia sygnał WiFi. jednocześnie zapewniając poprawną i bezawaryjna prace urządzeń systemów monitoringu bezprzewodowego.

Kluczowe jest miejsce

Jednym z najprostszych sposób, na poprawę jakości łącza bezprzewodowego, jest zmiana lokalizacji routera. W przypadku sklepów czy też innych obiektów publicznych bardzo często urządzenie to pozostaje schowane na zapleczu. Z takich miejsc sygnał WiFi ma problemu z przebiciem się na przykład przez metalowe drzwi magazynu czy też jego grube ściany. Warto pamiętać o tym, że router powinien stać możliwie w jak najbardziej centralnym miejscu obiektu.

Wszystko dlatego, że sygnał WiFi rozchodzi się na około routera. Ustawienie go przy ścianie sprawia, że jego moc znacznie słabnie. Co znów ma niekorzystny wpływa na odbiór fal przez urządzenia monitoringu bezprzewodowego.

W przypadku domów jednorodzinnych lokowanie routera nie jest tak dużym problemem, jak w przypadku sklepów czy też fabryk. Jednak także w ich przypadku można znaleźć rozwiązanie. Jednym z nich jest ulokowanie go na przykład na regale, pod elementem dekoracyjnym, czy też w ladzie obsługi. Pozostając przy ustawieniu routera odpowiedzialnego za dostarczanie sygnału do kamer bezprzewodowych. Warto także zwrócić uwagę czy w jego pobliżu nie znajdują się inne elementy elektroniczne. Wszystkie urządzenia takie jak mikrofala, telewizor czy też radio, które mogą skutecznie zagłuszać sygnał, a także elementy metalowe.

Sklep z kamerami

Ustawienie anten w routerze

Jednym z najczęściej spotykanych typów anten w routerach są niewielkie anteny dookólne. Odpowiedzialne za rozsyłanie sygnału WiFi do urządzeń systemu monitoringu bezprzewodowego na boki. Chcąc uzyskać lepszy zasięg nie tylko w poziomie, ale także pionie. Warto zadbać o dodatkowe anteny, jeśli dany model routera umożliwia ich montaż. Dzięki dwóm antenom, pionowym i poziomym, sygnał będzie się rozchodził dokładnie na całe pomieszczenie. Bez żadnych zakłóceń, doskonale docierając do kamer bezprzewodowych i zapewniając ich prawidłowa pracę.

Wykorzystanie repeaterów

Kiedy opisane powyżej metody, nie przyniosą efektów, a sygnał WiFi, wciąż nie zapewni właściwej pracy systemu kamer bezprzewodowych. Pozostaje wykorzystanie płatnego rozwiązania, jakim są repeatery. Ich koszt często zamyka się w granicach około 150 złotych. Więc nie są zbyt dużym wydatkiem. Repeatery to urządzenia, które odbierają sygnał wysyłany przez router. Następnie wzmacniają go i regenerują. Ostatecznie wysyłając dalej właściwe wzmocniony. Stosowanie repeaterów pozwala pokryć zasięgiem WiFi nawet duże obszar. Dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku kamer bezprzewodowych. Jednak, aby całość działał poprawnie, należy pamiętać, że także w ich przypadku kluczowe jest ich właściwe rozmieszczenie.

Urządzenia te nie powinny być ulokowane zbyt blisko routera. Nie powinien także być umieszczany w miejscach o słabym zasięgu WiFi. Wszystko dlatego, że w takiej sytuacji repeater odbierze zbyt słaby sygnał i taki też przekaże dalej. Najlepiej montować to urządzenie w połowie dystansu od routera, a urządzeń. W tym przypadku kamer bezprzewodowych, które mają odbierać sygnał. Zapewni to optymalne wzmocnienie sygnału dostarczanego do kamer.

Instalacja repeaterów

Instalacja repeaterów nie jest trudna. Zazwyczaj wszystkie czynności, jakie należy wykonać, opisane są w instrukcji dołączonej do zestawu. W zależności od wybranego modelu można także niekiedy skorzystać z funkcji WPS lub skonfigurować je za pomocą przeglądarki internetowej. Repeatery będą widzialne przez kamery bezprzewodowe tak samo, jak router. W większych obiektach gdzie zostały zamontowane systemy monitoringu bezprzewodowego, można zdecydować się na więcej niż jeden repeater. Pomogą one bardziej wzmocnić sygnał, dostarczając fale WiFi w niemal każdy zakamarek pomieszczeń.

Jak sprawdzić jakość sygnału WiFi

Chcąc dokładnie wiedzieć w jakich miejscach, należy postawić na wzmocnienie sygnały oraz czy działania prowadzące do poprawienia pracy urządzeń monitoringu bezprzewodowego są skuteczne. Należy przede wszystkim sprawdzić jakość emitowanego przez router lub repeater sygnału. Można to zrobić nawet za pomocą własnego smartphona. Korzystając, z wielu darmowych narzędzi i aplikacji. Pokazują one w czasie rzeczywistym jakość emitowanego sygnału w danym miejscu. Dzięki wyświetlanym przez aplikacje komunikatom o spadkach zasięgu sieci bezprzewodowej, będzie można w skuteczniejszy sposób skorygować ustawienie routera. Czy też wyznaczyć położenie repeaterów. Mających na celu poprawić ten sygnał.

Wszystkie te metody pozwalają w skuteczny sposób poprawić jakość sygnału WiFi na danej powierzchni. Warto o tym pamiętać. Zwłaszcza jeśli ktoś jako główny argument przeciw systemom monitoringu bezprzewodowego podaje problemy z łącznością urządzeń. Czasem kilka czynności pozwala na swobodne korzystanie z wygody, jakie oferują kamery bezprzewodowe. Z pewnością zmiana lokalizacji routera. Czy też dokupienie kilku urządzeń, będzie mniej wymagało mniej nakładów pracy, niż układanie instalacji dla tradycyjnych systemów kamer. Pozwoli także zaoszczędzić spora kwotę, na kosztownej wymianie systemu monitoringu bezprzewodowego.

Aplikacja Wifi Analyzer

Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie sygnału bezprzewodowego wifi jest aplikacja wifi analyzer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.