fbpx

Czym są inteligentne domy? Zostaw Komentarz

Osoby budujące obecnie nowy dom często chcą nie tylko aby był on energooszczędny, ale również inteligentny. Czym są inteligentne domy? To domy, w których wszystkie urządzenia elektroniczne są zintegrowane w jedną sieć. Dzięki specjalnym miniaturowym mikromodułom zainstalowanym w gniazdkach i kontaktach można zdalnie zarządzać elektryką w swoim domu.

Oszczędność energii

Inteligentne domy wykonają za nas część obowiązków, albo przypomną o tych, które mamy wykonać sami. Jeśli na przykład zapomnimy wyłączyć klimatyzatora wychodząc z domu, inteligentny system zrobi to za nas. Dzięki takiemu systemowi można znacznie obniżyć rachunki za prąd. Dba on o to, aby był on zużywany minimalnie, gdy w domu nikogo nie ma. System podczas naszej nieobecności może też symulować, że w domu trwa normlane życie rodzinne: o określonych porach włączać i wyłączać światła w różnych pokojach, uruchamiać telewizor lub radio. Główną zaletą systemu jest to, że można kierować nim z dowolnego miejsca na ziemi, nie ma więc różnicy, czy wybierzemy się na weekend w góry, czy wyjedziemy na dwutygodniowy urlop za granicę.

Bezpieczeństwo, a inteligentne domy

Inteligentny dom to jednak przede wszystkim bezpieczeństwo domowników i samego domu. System panuje również nad instalacjami przeciwpożarowymi i antywłamaniowymi. W razie wyczucia ognia sam podejmie decyzję o otwieraniu okien lub drzwi, i poinformuje straż pożarną oraz właściciela domu. Daje również możliwość zdalnego połączenia się z monitoringiem. Dorośli w każdej chwili mogą więc rzucić okiem na ekran smartfonu, aby dowiedzieć się, co robią ich pociechy pod opieką niani, lub ich rodzice, którzy na stare lata miewają problemy z pamięcią. Inteligentny dom może także wysyłać powiadomienie do swojego właściciela, gdy w domu zadzieje się coś niestandardowego, np. ktoś zapomni wyłączyć żelazko (i system zrobi to za niego) lub jakiś nieproszony gość kręci się w późnych godzinach przy ich bramie. Wszystkie zależności w działaniu systemy oczywiście określa jego użytkownik. Dodatkowo w inteligentnych domach często stosowany jest monitoring wifi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.