fbpx

Budowa, a systemy monitoringu bezprzewodowego Zostaw Komentarz

Monitoring bezprzewodowy

Rozwój technologii, który z dnia na dzień pozwala nam korzystać z coraz to nowszych wynalazków i cudów techniki, nie pomija także takiej branży jak zabezpieczenia. Coraz większa świadomość osób, co do konieczności ochrony własnych majątków, czy też dóbr sprawia, że na rynku rośnie zapotrzebowanie na systemy telewizji przemysłowej. Mające za zadanie, nie tylko chronić dany obiekt, ale także pozwolić zidentyfikować ewentualnych sprawców szkody, czy też intruzów.

W tej kwestii niezastąpiony okazuje się monitoring bezprzewodowy. W ostatnich latach obserwuje się coraz większy wzrost zainteresowania właśnie tego typu systemami. Wszystko za sprawą wygody, a zarazem skuteczności, jakie  one oferują, w porównaniu do tradycyjnych systemów przewodowych. Jednym z obszarów, w którym z powodzeniem może zostać wykorzystany monitoring bezprzewodowy, są place budowy i obiekty pozostające na etapie powstawania.

Dlaczego warto zainwestować w system kamer bezprzewodowych na budowie

Place budowy to nierzadko miejsca, które są w znacznej odległości oddalone od pozostałych zabudowań. Pozostawiane na nich sprzęty budowlane takie jak betoniarki, koparki czy też inne urządzenia, jak także materiału budowlane są łatwym łupem dla złodziei. Brak jakiegokolwiek zabezpieczenia tego typu lokalizacji jest dużą niefrasobliwością ze strony osób, zarządzających danym miejscem. Dlatego też wielu inwestorów decyduje się w takim przypadku na zabezpieczenie danych miejsc za pomocą dostępnych urządzeń elektronicznych, które spełniają ich wymagania.

 Połączenie dwóch elementów, jakimi jest ewentualnie zamontowane ogrodzenie wokół placu budowy, a także zamontowanie systemy monitoringu bezprzewodowego pozwala na pełną ochronę obiektu, nie tylko przed złodziejami, ale także osobami niepożądanymi.

Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Pierwszą z nich jest przede wszystkim łatwość montażu i konfiguracji, która nie przysporzy nikomu kłopotów. Czytelne instrukcje dołączane przez producentów do gotowych systemów monitoringu bezprzewodowego, pozwalają w łatwy sposób wykonać wszystkie czynności związane z ich montażem.

Drugą zaletą jest przede wszystkim mobilność takich urządzeń. Brak jakichkolwiek przewodów pozwala na dowolne przestawianie oraz przemieszczanie kamer w obrębie placu budowy. Z uwzględnieniem miejsc największego ryzyka na dany moment.

Kontrola wykonawców

Wiele osób, które mają za sobą jakiekolwiek kontakty z ekipami budowlanymi, narzeka na jakość i czas, w którym wykonują oni zlecone prace. Jednak nie każdy może w pełni poświęcić się pilnowaniu pracowników, wiele osób jednocześnie w tym samym czasie pracuje lub zajmuje się swoimi prywatnymi sprawami. Dlatego też także w tej kwestii niezwykle przydatny okazuje się monitoring bezprzewodowy. Dzięki niemu można mieć w pełni zdalny podgląd na to, co dzieje się aktualnie na placu budowy, poprzez zainstalowane na nim kamery bezprzewodowe.

Wystarczy jedynie zainstalowana aplikacja w telefonie lub dostęp do przeglądarki internetowej. Takie rozwiązanie pozwala na kontrolę postępu wykonywanych prac, będąc w pracy, na spotkaniu czy też w dowolnym miejscu na ziemi. Dzięki niemu mamy świadomość tego jak wykonawcy radzą sobie z postawionymi zadaniami oraz czy tempo ich pracy jest właściwe.

Co z zasilaniem

Pomimo wszelkich zalet monitoringu bezprzewodowego wymaga on wciąż zasilania. Problem ten rozwiązuje się sam, jeśli w danym budynku zostało już doprowadzone przyłącze elektryczne, wtedy wystarczy jedynie wykonanie puszki elektrycznej w zasięgu zasilaczy kamer i rejestratora, aby zapewnić w pełni sprawną pracę dla całego systemu. W przypadku braku zasilania rozwiązaniem mogą okazać się natomiast agregaty prądotwórcze lub też akumulatory. Jednak w ich przypadku należy pamiętać o ich wymianie na naładowany egzemplarz. Ponadto koszty systemu bezprzewodowego w przypadku doprowadzone do budynku przyłącza internetowego, to jedynie koszt opłat za internet.

monitoring bezprzewodowy

Jakie kamery bezprzewodowe wybrać

Przy doborze kamer do monitoringu bezprzewodowego placów budowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na specyficzne warunki panujące w takich miejscach. Śnieg, deszcz, intensywne promienie słoneczne czy też pył i kurz to czynniki, które w dużej mierze bardzo często występują w tego typu miejscach. Dlatego też należy do ich dobierać kamery zewnętrzne, które wykazują większą odporność na tego typu warunki.

Kamery bezprzewodowe w obudowie tubowej doskonale sprawdzą się w tej roli, zapewnią właściwy obraz, a także niezawodną pracę. Ważną i pomocną kwestią staje się tutaj także klasa zabezpieczenia IP dopasowana do panujących w danym miejscu warunków.

Kolejnym elementem, który powinny posiadać kamery dedykowane na plac budowy, jest promiennik podczerwieni. Pozwoli on na nagrywanie wyraźnego obrazu nawet po zmroku, kiedy to najczęściej można spotkać się z włamaniami i kradzieżami. Dzięki zasięgowi przynajmniej 30 metrów, bez problemu będzie można zidentyfikować intruza na nagraniu z kamer.

Ważną kwestią jest także rozdzielczość, im lepsza, tym bardziej wyraźny obraz, pokazujący więcej detali, takich jak kolor, tablice rejestracyjne czy też przedmioty zabierane przez potencjalnych włamywaczy. Na rynku powoli standardem stają się już kamery 4K, zapewniając obraz o wysokiej jakości i rozdzielczości, pozwalający na sprawną identyfikację bez względu na panujące warunki w otoczeniu.

Budowa domu czy też innego budynku to ogrom pracy i obowiązków, a także kosztów. Jednak dla zachowania spokoju, a także niwelowania ryzyka jakichkolwiek nieprzyjemnych sytuacji, warto zainwestować na jak najwcześniejszym etapie w system monitoringu bezprzewodowego, który pozwoli sprawnie zabezpieczyć dane miejsce, a także da możliwość zdalnej kontroli nad wykonywanymi pracami na jej terenie. Koszt tego typu systemu jest tak niski, że w ogólnym rozrachunku jest praktycznie niezauważalny. Systemy bezprzewodowe mieszczą się bowiem w górnej granicy maksymalnie 2000 tysięcy za 4 kamerowy system bezprzewodowy. To niewielka cena za spokój i bezpieczeństwo mienia, które w większości przypadków jest dorobkiem całego życia dla wielu osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.