fbpx

Czy kamera atrapa monitoringu ma sens? Zostaw Komentarz

Wiele firm sprzedających systemy monitoringu posiada w swojej ofercie coś takiego jak kamera atrapa. Właściciele domów i firm zastanawiają się często, czy wieszanie atrap ma jakikolwiek sens. Jeśli ktoś ukradnie ich dobytek, atrapa nie nagra obrazu i po kradzieży nie będzie żadnego śladu. Czy warto więc je w ogóle kupować i wieszać?

Kamera – inne zadania

Monitoring może mieć różne cele. Profesjonalne kamery do monitoringu, działające na okablowaniu mają za zadanie pilnie strzec danego terenu. Przeważnie są nie do sforsowania dla zwykłego Kowalskiego, z ich rozbrojeniem może poradzić sobie tylko bardzo wyspecjalizowany złodziej. Z kolei monitoring wifi jest łatwiejszy do rozbrojenia dla włamywacza po co najmniej pięcio-letnich studiach informatycznych. Dlatego stosuje się go raczej jako zabezpieczenie przed drobnymi kradzieżami (np. w sklepach) lub jako podgląd (np. zachowania nowej niani wobec naszych dzieci czy osoby starszej, która zostaje sama w domu). Atrapy z kolei mają odstraszać złodziei-amatorów. Zwykły złodziejaszek korzysta z nadarzającej się okazji. Gdy widzi, że gdzieś są zamontowane kamery,  a nie jest pewien, czy są prawdziwe, rezygnuje z kradzieży. Atrapy mogą być również uzupełnieniem prawdziwego systemy monitoringu, aby wydawał się on dokładniejszy.

Wieszać czy nie?

Czy zatem kamera atrapa jest “warta zachodu”? To wszystko zależy od tego, co mamy do ochronienia. Jeśli jest to magazyn produktów, które mają trafić na sprzedaż, oczywiście lepiej jest zainwestować w profesjonalny monitoring. Natomiast gdy chcemy odstraszyć zwykłych „złomiarzy” od naszego domku w ogródku działkowym, możemy spróbować szczęścia z atrapą kamery. Oczywiście pod warunkiem, że w domku tak naprawdę nie ma nic cennego, co mogłoby zginąć, jeśli złodzieje nie nabiorą się na atrapę. Atrapa czasami może działać motywująco np. na pracowników, którzy są zdecydowanie efektywniejsi, gdy wiedzą, że są pod czujną obserwacją szefa. Może również odstraszać palaczy od prób palenia w okolicach budynku, którego właściciel nie życzy sobie dymu papierosowego pod oknami.

kamera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.