Wrzesień0520170Comment
Czym są inteligentne domy?

Czym są inteligentne domy?

Osoby budujące obecnie nowy dom często chcą nie tylko aby był on energooszczędny, ale również inteligentny. Czym są inteligentne domy? To domy, w których wszystkie urządzenia elektroniczne są zintegrowane w jedną sieć. Dzięki specjalnym miniaturowym mikromodułom zainstalowanym w gniazdkach i kontaktach można zdalnie zarządzać elektryką w swoim domu.

Oszczędność energii

Inteligentne domy wykonają za nas część obowiązków, albo przypomną o tych, które mamy wykonać sami. Jeśli na przykład zapomnimy wyłączyć klimatyzatora wychodząc z domu, inteligentny system zrobi to za nas. Dzięki takiemu systemowi można znacznie obniżyć rachunki za prąd. Dba on o to, aby był on zużywany minimalnie, gdy w domu nikogo nie ma. System podczas naszej nieobecności może też symulować, że w domu trwa normlane życie rodzinne: o określonych porach włączać i wyłączać światła w różnych pokojach, uruchamiać telewizor lub radio. Główną zaletą systemu jest to, że można kierować nim z dowolnego miejsca na ziemi, nie ma więc różnicy, czy wybierzemy się na weekend w góry, czy wyjedziemy na dwutygodniowy urlop za granicę.

Bezpieczeństwo

Inteligentny dom to jednak przede wszystkim bezpieczeństwo domowników i samego domu. System panuje również nad instalacjami przeciwpożarowymi i antywłamaniowymi. W razie wyczucia ognia sam podejmie decyzję o otwieraniu okien lub drzwi, i poinformuje straż pożarną oraz właściciela domu. Daje również możliwość zdalnego połączenia się z monitoringiem. Dorośli w każdej chwili mogą więc rzucić okiem na ekran smartfonu, aby dowiedzieć się, co robią ich pociechy pod opieką niani, lub ich rodzice, którzy na stare lata miewają problemy z pamięcią. Inteligentny dom może także wysyłać powiadomienie do swojego właściciela, gdy w domu zadzieje się coś niestandardowego, np. ktoś zapomni wyłączyć żelazko (i system zrobi to za niego) lub jakiś nieproszony gość kręci się w późnych godzinach przy ich bramie. Wszystkie zależności w działaniu systemy oczywiście określa jego użytkownik.

snapadmin

Dodaj odpowiedź